U sali Skupštine grada Sombora, u utorak, 26. juna 2018. održan je Okrugli stona temu „Mogućnosti i potencijali za proizvodnju energije iz obnovljivih izvora u komunalnim preduzećima – proizvodnja energije iz otpadnih sirovina”, na kome je između ostalog prisustvovao i JKP „Vodokanal“ Sombor.
Okruglom stolu su osim „Vodokanal-a“ prisustvovale delegacije svih projektnih partnera: Univerziteta u Novom Sadu, Fonda „Evropskih poslova“ AP Vojvodine, Vinkovačkog vodovoda i kanalizacije d.o.o., Poljoprivrednog instituta u Osijeku, kao i predstavnici lokalnih, regionalnih i pokrajinskih zainteresovano društveno-ekonomskih činioca.
Okrugli sto otvorila je direktorica JKP „Vodokanal“-a Jasmina Bobić koja je pozdravila sve prisutne. Bobić je iskoristila priliku da istakne da se u gradu Somboru, kao i u samom preduzeću vrlo rano počelo razmišljati o ekologiji i zaštiti životne sredine. Takav način razmišljanja doveo je do toga da je JKP „Vodokanal“ prvi u regionu imao uređaj za prečišćavanje otpadnih voda koji je od samog početka sakupljao komunalnu vodu iz domaćinstava i industrije. Uređaj za prečišćavanje otpadnih voda, u kontinuitetu i danas uspešno radi. U poslednjih nekoliko godina intenzivno se razmišlja o rekonstrukciji i modernizaciji postojećeg Uređaja. Ideja o iskorišćenju viška biogasa koji se stvara u digestorima za proizvodnju električne energije postojala je i ranije, ali je realizacija zavisila od finansiskih sredstava. IPA projekat omogućio je da se da se ideja sprovede u delo,
U uvodnom izlaganju ispred JKP „Vodokanal“-a Sombor Strahinja Šljukić predstavio je aktivnosti preduzeća u samom projektu „XDEGREE“. Takođe, Šljukić je istakao značaj projekta za povećanje energetske efikasnosti preuzeća iskorišćavanjem do sada neiskorišćenih kapaciteta u proizvodnji biogasa kroz upotrebu nove biomase i sadašnjeg viška biogasa. Posebno je naglasio da značaj projekta prevazilazi granice samog preduzeća JKP „Vodokanal“-a, jer će stečena iskustva uticati na rešavanje sličnih problema u već postojećim sistemima za prečišćavanje otpadnih voda, kao i prilikom izgradnje novih sličnih uređaja. Kada se sagleda sve ukupan značaj, ovaj projekat zauzima važno mesto u dugoročnim tendencijama u oblastima zaštite životne sredine i energetske efikasnosti.
Učešće u raspravi imali su još dr. Filip Kulić na temu „Energetski potencijal komunalnih otpadnih voda u Vojvodini“, kao i dr. Mile Radojčin na temu „Obnovljivi izvori energije – stanje u oblasti s fokusom na biogas“.
Okrugli sto je protekao u svečanoj i radnoj atmosferi, uz aktivno učešće čelnih predstavnika nosioca projekta, organizatora i gostiju.