Mnoge zemlje su iskoristile prednosti boravka u prirodi – lekari u Škotskoj ga pacijentima preporučuju kao deo terapije, dok u Japanu podstiču da se okrenu takozvanoj šumskoj terapiji.
Norvežani su otišli korak dalje.
Bolnice nisu naročito inspirativna mesta i, iako pomažu pri lečenju fizičkih oboljenja, mogu znatno odmoći psihi i narušiti raspoloženje pacijenata. Norvežani su stoga rešili da nekoliko objekata za lečenje izgrade u šumi kako bi time pacijentima olakšali turobne bolničke dane.
Kabine su napravljene od drveta, tako da je i sam prostor u skladu sa okolinom. Dovoljno je prostrano za bolničke krevete, kao i za glavnu sobu i kupatilo.
Za sada je prosto namenjen isključivo deci, odnosno uzrastu do 18 godina. Obezbeđene su posete roditelja. Deca mogu provoditi vreme i pecajući, gađajući mete lukom i strelom, cepajući drva i slikajući, ali i jednostavno uživajući u prirodi i šetajući kroz šumu.
S obzirom na to da mnogi psiholozi dovode u vezu urbanizaciju i mentalne bolesti, primenom ovakvih idejnih rešenja, kao i samim boravkom u prirodi, možemo donekle uticati na negativne posledice modernog života. Priroda nam nudi lek, na nama je samo da ga prihvatimo.
Preuzeto: eKapija