Iza sjajnog kratkog filma o životu Svetog Save i o stvaranju Srpske pravoslavne crkve zapravo stoji cela mnogobrojna porodica Popov.
Pobednik ovogodišnjeg “Bizantfesta”, jedinog svetskog onlajn festivala pravoslavnog filma, jeste “Tron Svetog Save” četrnaestogodišnjeg režisera iz Srbije Jakova Popova. Film je posvećen 800-godišnjici autokefalnosti Srpske pravoslavne crkve, a mladi reditelj uradio ga je uz pomoć roditelja i četvoro braće i sestara.
Festival je osnovao Kris Vlahonasios, Australijanac grčkog porekla, koji se trudi da svetu predstavi značaj pravoslavnog filma. U uži izbor ovogodišnjeg takmičenja ušli su autori iz Australije, Grčke, Kanade, SAD, Gruzije, Rumunije i Srbije, a publika je mogla da ih vidi u parohijama u Australiji, SAD i u Srbiji. Pobednik, mladi autor iz Srbije, žiri je oduševio pre svega plastičnom animacijom od plastelina, tehnikom koja je u vremenu buma kompjuterske animacije gotovo zaboravljena.
Četrnaestogodišnji Jakov Popov imao je priliku da radi najjednostavniju kompjutersku 2D animaciju, a planira da se oproba i u komplikovanijim poduhvatima.
– Time ću se sigurno baviti u budućnosti, ali “stop-moušn” je svakako zanimljiviji – kaže mladi reditelj za Sputnjik.
Snimanje figura od plastelina ili od kolaž tehnike mnogo je zabavnije i bolje je njih praviti; bolje je da držiš u rukama svoju tvorevinu, nego kad crtaš na kompjuteru i pomeraš njime. Uopšte nije isto – objašnjava ovaj dečak-umetnik.
Iza sjajnog kratkog filma o životu Svetog Save i o stvaranju Srpske pravoslavne crkve zapravo stoji cela mnogobrojna porodica Popov, jedinstvena po tome što se animacijom bavi u svom studiju “Dom animacije”.
– Kada osmislimo film, svi dajemo ideje i neka dobra rešenja, a onda ja to razradim u priču, dodam neke svoje ideje i stavim sve na papir. Koristim, naravno, i njihove ideje. Ima i nekih rešenja o kojima zajednički pričamo, da li može ovako ili onako – kaže Jakov, koji na jesen polazi u prvi razred Karlovačke gimnazije.
Film je delimično nastao na radionicama u okviru pravoslavne veronauke i časova srpskog jezika pri hramu Svetih Ćirila i Metodija u Ljubljani. Glava porodice, Serjoža Popov, bavi se ikonopisanjem, pa otud i veliko interesovanje dece za ovu tematiku. Scenario je napisala mama Zlata.
Supruga i ja i naših petoro dece – svi radimo u tom studiju. Pošto su im uzrasti različiti, kao i interesovanja, onda dvoje najmlađih od plastelina prave figure ili pozadine; Sara je naša druga po starini ćerka, ona radi montažu zajedno sa mnom. Jakov radi modelovanje, a on nam je i glavni animator i reditelj – objašnjava otac nagrađenog autora.
Prvo mesto na “Bizantfestivalu” samo je jedna od nagrada koju je osvojila ova kreativna porodica iz Sremskih Karlovaca.
Na prestižnom ruskom festivalu “Bronzani vitez”, održanom u maju u Tomsku, sva tri filma ove neobične porodične manufakture su nagrađena. Prvu nagradu u kategoriji “Najbolji animirani film” dobio je film “Deca Svetom Savi”. Drugu nagradu u kategoriji “Planeta Detinjstvo” dobio je film “Kisunja i Krisunja”, koji je takođe režirao Jakov. Osvojili su i drugu nagradu u kategoriji “Najbolji film na temu međunarodnih odnosa i jedinstva” sa filmom “Pravo na pravoslavlje”, koji je rađen na radionicama u Istočnom Sarajevu.
Na “Pokrovu” u Kijevu prošle godine predstavili su film koji su takođe radili u Ljubljani, o Svetom Ćirilu i Metodiju – “U početku beše slovo”, koji su rediteljski potpisali Jakov i mama Zlata. Osvojili su prvo mesto.
Serjoža Popov za Sputnjik objašnjava da je veza sa ruskim prijateljima iz sveta filma zapravo odredila ovu porodicu da se bavi ovim vidom animacije.
– U studiju “Pilot” u Moskvi rade naši prijatelji, koji su nas zapravo uključili u ovo, oni su nas podstakli da radimo animaciju. To su devojke iz jedne porodice, one su sada već profesionalni animatori, a upoznali smo se pre 10 godina. Oni su takođe imali svoj dečji studio, to je porodica sa četiri ćerke; takođe su počeli time da se bave zbog svoje dece – kaže najstariji Popov.
Umetnička dela porodice Popov redovno bez daha ostavljaju i gledaoce i žiri festivala u Jaroslavlju, a nadaju se da će uskoro u Sremskim Karlovcima ugostiti najmlađe animatore iz Rusije. Bave se i izdavaštvom – štampaju knjige za decu.
Film “Tron Svetog Save” nastao je u projektu koji je finansiralo Ministarstvo za dijasporu. Sada putuje po festivalima, a na internetu svako može da ga vidi, što i jeste cilj projekta. Bilo bi korisno da ga podrži i Ministarstvo prosvete, jer je njegova tematika izuzetno važna za očuvanje naše duhovnosti i tradicije, a namenjen je svim uzrastima dece.
Foto: Studiodom.org.rs
Preuzeto: telegraf.rs