Nega kože lica zauzima najvažnije mesto kada je dnevna rutina u pitanju. Ipak, nije dovoljno samo negovati kožu spolja. Veoma je važno i šta unosite u organizam odnosno koje namirnice nejčešće birate. Prema dermatologu Hartmanu, kolagen i elastin u koži mogu da se oštete procesom glikacije, odnosno vezivanja molekula šećera za lipide i proteine.
Kako glikacija utiče na starenje kože?
“Glikacija slabi kolagen i elastin u koži, koji su odgovorni za kvalitet kože. Verovatno ćete videti znake starenja kože, kao što su opuštena koža, fine linije i bore. Štaviše, dr Hartman kaže da glikacija takođe može da doprinese stvaranju slobodnih radikala, što izaziva upalu i dodatno ubrzava proces starenja kože.
Šta pokreće glikaciju? Pa, za početak — godine. To je proces koji se dešava prirodno kako starimo, a dr Hartman kaže da su istraživanja pokazala da može da se dogodi već u našim 20-im godinama. Takođe, spoljni faktori, poput izlaganja UV zracima i zagađenja mogu da utiču na ovu pojavu.
“Postoji veza između ishrane sa visokim sadržajem šećera i znakova glikacije – novija istraživanja pokazuju da ako u ishrani imate dosta šećera, to može ubrzati proces glikacije, pored drugih izazova, kao što je povećanje rizika od metaboličkih bolesti”, kaže dr Hartman.
Možete li sprečiti glikaciju?
Ne možete da učinite ništa da u potpunosti zaustavite glikaciju, ali možete da je usporite. Ako se potrudite da obogatite ishranu antioksidansima i namirnicama sa niskim sadržajem šećera, kao i da se redovno bavite fizičkom aktivnošću (naročito kardio vežbama) možete da usporite proces glikacije.
“Pokušajte da uvek dovoljno spavate i da smanjite stres koliko god možete. To takođe ima važnu ulogu u usporavanju glikacije”, savetuje Hartman i dodaje da ne zaboravite ni negu kozmetičkim proizvodima, naročito onima koji sadrže niacinamid, retinol i vitamin C.