Nevladina organizacija „Ženska alternativa“ u utorak, 20. decembra, radno je obeležila 15 godina postojanja. Konferenciju pod nazivom „„Žene, mir, bezbednost – od regiona do lokalne zajednice“, podržali su Grad Sombor i Ekumenska inicijativa žena iz Omiša.
Konferenciju je otvorila i zvanice pozdravila Antonija Nađ Kosanović, članica Gradskog veća za oblast sporta, dece i omladine. Ona je istakla značaj programa i projekata koje je Gradska uprava Grada Sombora podržala, a koji su bili usmereni ka socijalno humanitarnim udruženjima koja se bave problemima socijalno ranjivih i osetljivih grupa, a posebno ženama.
– Na ovaj način podstičemo društveni i građanski aktivizam i njihovo učešće u javnom i društveno-političkom životu. Značajan je i razvoj javnih politika kroz strateške dokumente koji oblikuju socijalnu zaštitu stanovništva i dugoročno unapređuju položaj najosetljivijih socijalnih grupa. U tom cilju je 2015. godine usvojena Strategija razvoja socijalne zaštite grada Sombora, a početkom ove godine i lokalni akcioni plan za primenu ove strategije – kazala je Nađ Kosanović i istakla da su u donošenju strategije učestvovale brojne institucije i organizacije, a među kojima je bila i NVO „Ženska alternativa“.
O nastanku i razvoju „Ženske alternative“ govorile su Slavica Periškić i Jasmina Knežević, osnivačice ove NVO, dok je Svetlana Selaković, pomoćnica pokrajinskog sekretara za socijalnu politiku, demografiju i ravnopravnost polova, govorila o strateškom, programskom i projektnom delovanju na planu unapređenja položaja žena i rodne ravnopravnosti.
O petnaestogodišnjem radu SOS telefona Sombor, njegovom značaju i potrebi da postoji, govorila je koordinatorka Jadranka Radojčić.
Na konferenciji se govorilo i o zaštiti žrtava nasilja u porodici i drugim oblicima rodno zasnovanog nasilja u porodici – navodi se u dopisu Poslova informisanja i odnosa sa javnošću Gradske uprave grada Sombora.