Hladno zimsko vreme donosi sezonu prehlada i gripa. U nauci bar zasad nije pronađeno dovoljno ubedljivo objašnjenje zašto je tako. Ipak, iz iskustva je poznato šta nam može pomoći da se zaštitimo od ovih infekcija.
Pranje ruku je jednostavan način, ali smanjuje verovatnoću zaraze od gripa i prehlade, i to značajno. Klice se mogu preneti fizičkim dodirom kad zaražene ruke dotaknu ranjive delove kao što su naše oči, usta i nosevi. Pod ovaj savet se može podvesti i to da tokom sezone prehlada i gripa ne delite sa drugima lične stvari, kao što su šolje, peškiri za ruke, igračke (kad se radi o deci).
Veća je verovatnoća da se zarazimo ako smo stalno okruženi gomilom drugih ljudi. Dakle, tokom zime je pametnije smanjiti nepotrebne izlaske i provode, i organizovati sebi prijatno vreme kod kuće.
Prerađena hrana, posebno zašećereni proizvodi, opterećuje naš imuni sistem i doprinosi slabljenju imuniteta. Izbor integralnih i zdravih namirnica podstaći će naš imunitet.
Fizičko vežbanje tokom zimskog perioda može da poveća broj prirodnih ćelija ubica, koje eliminišu bakterije i viruse iz organizma.
Nedovoljno spavanja smanjuje sposobnost imunog sistema da se izbori sa infekcijama. Dobar noćni san je suštinski važan da ostanemo zdravi tokom zime.
Takođe, suplementi vitamina C, a posebno vitamina D, kojeg naš organizam ne može da proizvede bez izlaganja suncu, svakako će doprineti boljem imunitetu.
Piše: Vanja