Najnovija istraživanja dala zanimljive rezultate.
Arheolozi i istoričari dugo su verovali da je Antarktik prvi put “videla” ruska ekspedicija 1820. godine a da se na njega prvi put iskrcao jedan američki istraživač 1821. godine. Sada, međutim, stručnjaci sa Novog Zelanda kažu da su starosedeoci Novog Zelanda – Maori – bili prvi koji su posetili južni ledeni kontinent.
Stručni tim na čeku sa biologom Prisilom Vei sa istraživačkog centra Manaki Venua Landker proučavao je usmenu istoriju kao i takozvanu “sivu literaturu” – istraživanja, izveštaje, tehničku dokumentaciju i drugi materijal koji su objavljivale organizacije mimo standardnih akademskih ili trgovinskih izdavačkih kanala.
– Otkrili smo da je veza sa Antarktikom i njegovim vodama postojala još pre tradicionalnih putovanja – rekla je Vei.
Otkriće, navodi Sajens Alert, nije veliko iznenađenje za Maore koji generacijama pričaju ove priče ali akademski krugovi tek sada saznaju za njih.
– Narativi nedovoljno predstavljenih grupa i njihovi kontakti sa Antarktikom slabo su dokumentovani i priznati u istraživačkoj literaturi i ovaj rad je pokušaj da se ta praznina malo popuni – naveo je tim u studiji.
Hui Te Rangiora nije bio jedini Maor koji je otputovao na Antarktik. Te Atu je bio prvi Maor i prvi Novozelanđanin koji je kao deo američke ekspedicije video obalu Antarktika 1974. godine.
Maori su učestvovali i u istraživanjima Antarktika krajem 19. i početkom 20 veka, pomažući Evropljanima svojim veštinama na moru, a i dan danas rade na Antarktiku iako nisu dovoljno priznati.
Preuzeto: Srbija Danas